Ζαφρανάς Νικόλαος

Αναπληρωτής καθηγητής
Τηλέφωνο +30 2310 991811
E-mail zafranas@yahoo.com
Ώρες συνεργασίας
Δευτέρα, Τρίτη και Παρασκευή 8-12 κατόπιν συνεννόησης
Γνωστικό αντικείμενο
Μουσική Παιδαγωγική
Τίτλοι σπουδών
  • Διδακτορικό στη Μουσική Εκπαίδευση, Τμήμα Εκπαίδευσης, Brunel University, London, U.K.
  • Μεταπτυχιακός Τίτλος Magister Artium (ΜΑ) στην Πιανιστική Εκτέλεση, Πανεπιστήμιο Μουσικής και Δραματικής Τέχνης του Γκρατς, Αυστρία
  • Πτυχίο στην Πιανιστική Εκτέλεση, Πανεπιστήμιο Μουσικής και Δραματικής Τέχνης του Γκρατς, Αυστρία
  • Δίπλωμα Πιάνου, Εθνικό Ωδείο Αθηνών
  • Πτυχίο Αρμονίας, Νέο Ωδείο Θεσσαλονίκης
Ερευνητικά ενδιαφέροντα
  • Μουσική Εκπαίδευση
  • Μουσική Ψυχολογία
  • Μουσική Εκπαίδευση στην Προσχολική Ηλικία
  • Νευροψυχολογία και Μουσική
  • Πιανιστική Εκτέλεση
  • Πιανιστική Συνοδεία
Τίτλοι μαθημάτων προπτυχιακού προγράμματος σπουδών
  • Μουσική παιδαγωγική κατά την προσχολική ηλικία και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
  • Μουσικοπαιδαγωγικές εφαρμογές της νευροψυχολογίας
  • Μουσική εκτέλεση - Συνειδητή ακρόαση: Αλληλεπιδράσεις
  • Παιδαγωγική του Πιάνου
  • Πιανιστική Εκτέλεση Παρτιτούρας Ι και ΙΙ
Φ.Ε.Κ. Προκήρυξης 110/05.02.2020 τ. Γ΄
Φ.Ε.Κ. Διορισμού 289/12.02.2021 τ. Γ΄

Προσωπικό

Μέλη ΔΕΠ

Αλεξάνδρου Μαρία
Αναπληρώτρια καθηγήτρια, Εκπρόσωπος στην Επιτροπή Κοινωνικής Πολιτικής ΑΠΘ
Γιαννόπουλος Εμμανουήλ
Αναπληρωτής καθηγητής
Ζαφρανάς Νικόλαος
Αναπληρωτής καθηγητής
Καμπουρόπουλος Βασίλειος-Αιμίλιος
Kαθηγητής
Κίτσιος Γεώργιος
Επίκουρος Καθηγητής
Κίτσος Θεόδωρος
Μόνιμος Επίκουρος καθηγητής
Λαπιδάκη Ελένη
Καθηγήτρια
Λαπιδάκης Μιχαήλ
Καθηγητής
Παπαγεωργίου Δημήτριος
Αναπληρωτής καθηγητής - σε επιστημονική άδεια, 14.10.2021-4.02.2022 και 15.02.2022-15.06.2022
Παπαδέλης Γεώργιος
Καθηγητής
Παστιάδης Κωνσταντίνος
Αναπληρωτής Καθηγητής
Σακαλλιέρος Γεώργιος
Αναπληρωτής καθηγητής, Αναπληρωτής Πρόεδρος Τμήματος
Σαμαράς Χρήστος
Καθηγητής
Στεφάνου Δανάη-Μαρία
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Erasmus+ Coordinator - σε επιστημονική άδεια,15.9.21-30.6.22
Συμεωνίδης Βλαδίμηρος
Επίκουρος καθηγητής
Χάρδας Κωνσταντίνος
Αναπληρωτής καθηγητής- σε επιστημονική άδεια, 01.03.2022-01.08.2022
Ψαλτοπούλου Θεοδώρα
Μόνιμη Επίκουρη καθηγήτρια

Μητρώο Εσωτερικών και Εξωτερικών Μελών του Τμήματος

Εκλογές-Εξελίξεις μελών ΔΕΠ