ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΡΩΓΗΣ ΑΠΟΡΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2023-24 (6 & 7/10/2023)

05 / 09 / 2023

Το Εκκλησιαστικό Ίδρυμα “Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών” της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας προκήρυξε, για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24, τη χορήγηση

– τεσσάρων (4) υποτροφιών σε νεοεισαχθέντες/-είσες προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες, τμημάτων ελληνικών ΑΕΙ – πλην των της Θεολογικής Σχολής,

– μίας (1) υποτροφίας σε νεοεισαχθέντα/-είσα προπτυχιακό/-ή φοιτητή/-τρια, τμήματος της Θεολογικής Σχολής,

– τεσσάρων (4) υποτροφιών, “εις μνήμην Βασιλείου Αποστολάκη”, σε νεοεισαχθέντες/-είσες προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες, τμημάτων Σχολών Υγείας ελληνικών ΑΕΙ,

με ελληνική ιθαγένεια, ηλικίας έως 30 ετών, με οικονομικές δυσκολίες, οι οποίοι/-ες κατάγονται από τις επαρχίες της Ι.Μ. Μεσσηνίας και έως την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο διαμένουν εντός των ορίων της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας.

Η υποτροφία δύναται να συνεχίσει να καταβάλλεται έως τη λήψη του πτυχίου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα εξάμηνα σπουδών του Τμήματος φοίτησης και εφόσον πληρούνται οι απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Η αίτηση (πρότυπο της οποίας χορηγείται από τη Γραμματεία του Ταμείου), με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, κατατίθεται από τον ίδιο το φοιτητή/την ίδια τη φοιτήτρια στη Γραμματεία του Ταμείου (Ι.Μ. Μεσσηνίας, Μητροπολίτου Μελετίου 13, 24100 Καλαμάτα) αποκλειστικά και μόνο στις 6 Οκτωβρίου 2023 (ώρες 17.00-19.00) και στις 7 Οκτωβρίου 2023 (ώρες 10.00-12.00)

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στο τηλέφωνο 6937482151 και στο email: taamfimm@yahoo.gr

Η ανακοίνωση ανήκει στην κατηγορία/ες: