Ψήφισμα για τον θάνατο του ομότιμου καθηγητή Απόστολου Κώστιου

07 / 06 / 2021

Τα μέλη του Τμήματος  Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκφράζουμε τη βαθειά μας θλίψη για την απώλεια του αγαπητού συναδέλφου και ακαδημαϊκού δασκάλου, Απόστολου Κώστιου, ομότιμου καθηγητή του Τμήματος  Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και τακτικού συνεργάτη του Τμήματος  Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. Υπήρξε σημαντική προσωπικότητα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ ήδη  από τα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του και έπαιξε καθοριστικό ρόλο ως Καθηγητής Ιστορικής Μουσικολογίας στην ανάπτυξη του ιστορικού τομέα, αναλαμβάνοντας όχι μόνο τα μαθήματα της ευρωπαϊκής μουσικής, αλλά στηρίζοντας με ενθουσιασμό, αφοσίωση και πάθος την έρευνα και  μελέτη της Νεοελληνική Μουσικής Αποτέλεσμα αυτής της δια βίου προσήλωσής του στη νεοελληνική δημιουργία ήταν και η ίδρυση του «Εργαστηρίου Μελέτης της Ελληνικής Μουσικής» του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ που αποτέλεσε και τον πυρήνα της μετέπειτα ανάπτυξης και του εμπλουτισμού του αρχείου του.

Ο Απόστολος Κώστιος υπήρξε πολυγραφότατος κυρίως στον τομέα της ελληνικής μουσικής. Ο κατάλογος των επιστημονικών του δημοσιεύσεων είναι εκτενέστατος και περιλαμβάνει μελέτες που εστιάζουν στο πεδίο της ιστορικής έρευνας της  Μουσικολογίας  (Μέθοδος Μουσικολογικής Έρευνας, Μουσικολογικά I, Πρόσωπα και Ιδέες / Μουσικολογικά ΙΙ), της μελέτης των θεσμικών φορέων της ελληνικής μουσικής (Τα πενήντα χρόνια της Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, 1931-1981, Επτανησιακή Μουσική / Η αναψηλάφηση μιας δικαστικής πλάνης, Τα 75 χρόνια της Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών / 1931-2006 / από το χρονικό στην ιστορία, Για τον Μενέλαο Παλλάντιο) κ.ά. Θεωρείται θεμελιωτής στην έρευνα του συνθετικού έργου του αρχιμουσικού Δημήτρη Μητρόπουλου (Δημήτρης Μητρόπουλος, Κατάλογος Έργων, Κείμενα Δημήτρη Μητρόπουλου, Το στοιχείο της θεατρικότητας στο Δημήτρη Μητρόπουλο, Δημήτρη Μητρόπουλου “Αυτοβιογραφικά” κ.ά.), τη μουσική δημιουργία του οποίου ανέδειξε με αδιάλειπτο πάθος, δυναμισμό και αποφασιστικότητα καθ’ όλη τη διάρκεια της ακαδημαϊκής του πορείας στην Ελλάδα και το εξωτερικό, οργανώνοντας εκθέσεις και συνέδρια και συμβάλλοντας με διαλέξεις, άρθρα και συναυλίες στην προβολή του ονόματος του Δημήτρη Μητρόπουλου στον χώρο της ελληνικής και διεθνούς μουσικολογικής έρευνας και της μουσικής ερμηνείας.

Ο Απόστολος Κώστιος ανέλαβε επί σειρά ετών την επιμέλεια κριτικών εκδόσεων για τα έργα του Δ. Μητρόπουλου, δισκογραφικών εκδόσεων στην Ελλάδα και το εξωτερικό, την επιστημονική επιμέλεια του τόμου Μουσική της Εκπαιδευτικής Ελληνικής Εγκυκλοπαίδειας.  Υπήρξε  ιδρυτής και επιστημονικός υπεύθυνος της σειράς «Ελληνικές Μουσικολογικές Εκδόσεις» του εκδοτικού οίκου Panas Music, στο πλαίσιο της οποίας εκδόθηκαν  21 μουσικολογικές μελέτες.

Σημαντική ήταν επίσης η συμβολή του στο «Εθνικό Συμβούλιο Μουσικής–Unesco» αρχικά από τη θέση του Γενικού Γραμματέα (1983) και στη συνέχεια από τη θέση του Προέδρου (1998), όπου επιδίωξε, μεταξύ άλλων, τη διεθνή προβολή του έργου Ελλήνων συνθετών, την εκπροσώπηση της Ελλάδας στο Διεθνές Συμβούλιο Μουσικής (International Music Council), τη θέσπιση του «Ελληνικού Βραβείου Μουσικής–Unesco», με σκοπό την προώθηση της ελληνικής μουσικής δημιουργίας, ενώ συγχρόνως ίδρυσε τον «Σύλλογο των Φίλων της Ελληνικής Μουσικής Βιβλιοθήκης» και το «Αρχείο και Κέντρο Τεκμηρίωσης της Ελληνικής Μουσικής» με σκοπό τη διάσωση, την προώθηση και τη μελέτη της ελληνικής μουσικής

Εκτός από τις ακαδημαϊκές διακρίσεις («Professor» από το Υπουργείο Παιδείας της Αυστρίας, 1988),  ο Απόστολος Κώστιος τιμήθηκε με διάφορους τίτλους και αναγορεύτηκε σε επίτιμο μέλος της Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών (2004), επίτιμος Πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Μουσικής (2009), επίτιμο μέλος της Ελληνικής Ένωσης για τη Μουσική Εκπαίδευση (2010) και επίτιμο μέλος της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας (2015).

Εκφράζουμε στη σύζυγο και τους οικείους του τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια.