Ψήφισμα για τον θάνατο του Δημητρίου Μπαλαγεώργου

06 / 06 / 2023

Η ακαδημαϊκή κοινότητα και ο ψαλτικός κόσμος θρηνούν στην εκδημία του αγαπητού συναδέλφου Δημητρίου Μπαλαγεώργου, ο οποίος έφυγε νωρίς, σε ηλικία μόλις 55 χρονών. Άφησε πίσω του σπουδαία επιστημονική και καλλιτεχνική παρακαταθήκη στον τομέα της Βυζαντινής Μουσικολογίας και της Ψαλτικής Τέχνης, ως ερευνητής, καταλογογράφος, ιεροψάλτης και μαΐστωρ βυζαντινών χορωδιών, καθώς και φωτεινό έργο στην μόρφωση αναρίθμητων φοιτητών και φοιτητριών στο πεδίο της Ψαλτικής Επιστήμης και Τέχνης.

Βαθειά συλλυπητήρια εκφράζουμε στην οικογένειά του, στους αγαπημένους μας συναδέλφους από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ και στους απανταχού συνεργάτες και μαθητές του. Αγαπητέ Δημήτρη, δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ. Σ’ ευχαριστούμε για τη μοναδική και ευεργετική σου παρουσία ανάμεσά μας και ευχόμαστε καλό παράδεισο, αιωνία η μνήμη σου!

Τμήμα Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ

Η ανακοίνωση ανήκει στην κατηγορία/ες: