Ψήφισμα για το θάνατο του Μανόλη Χατζηγιακουμή

05 / 03 / 2024

Τα μέλη του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκφράζουν τα θερμά συλλυπητήρια στους συγγενείς, συνεργάτες και φίλους του Μανόλη Χατζηγιακουμή, που άφησε την τελευταία πνοή της επίγειας ζωής του πριν από μερικές μέρες.
Ο Μανόλης Χατζηγιακουμής (Κως 1940 – Αθήνα 2024) δεν ήταν μόνο ο μεγάλος κλασικός φιλόλογος και νεοελληνιστής, το όνομα του οποίου συνδυάζεται με τον Διονύσιο Σολωμό και την μετάφραση του Ομήρου. Δεν ήταν ούτε μόνο ο μεγάλος δάσκαλος και εμπνευστής χιλιάδων μαθητών που τον υπεραγαπούσαν για όσα είχαν πάρει απ’ αυτόν στα αξέχαστα φιλολογικά μαθήματά του ή ο Κώος που εργάστηκε από νεαρή ηλικία για τη διάσωση των παραδόσεων του νησιού του. Ο Μανόλης Χατζηγιακουμής ήταν μία από τις μεγάλες μορφές που ανανέωσαν την όψη των Βυζαντινών Μουσικών Σπουδών κατά την τελευταία πεντηκονταετία. Οι έρευνές του στον τομέα της κωδικολογίας της Ψαλτικής Τέχνης ανέδειξαν τη μεταβυζαντινή εποχή ως άρρηκτη συνέχεια του βυζαντινού μουσικού πολιτισμού μέχρι τα νεότερα χρόνια. Ανεκτίμητης αξίας είναι και η παρακαταθήκη του στον τομέα της δισκογραφίας της Ψαλτικής Τέχνης (https://e-kere.gr/). Οι μεγάλες του σειρές «Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής», «Σύμμεικτα», «Πατριαρχικά Μουσικά Αρχεία», «Τόποι και Ψάλτες», με τους εκατοντάδες ψηφιακούς δίσκους τους, τα συνοδευτικά τους βιβλία με σχόλια, παρτιτούρες και βιογραφικά των ερμηνευτών, όλα μαζί αποτελούν μια μοναδική, χρυσή φωνοθήκη που απαθανατίζει την Ψαλτική Τέχνη ως σπουδαία πτυχή του Ελληνισμού αλλά και γενικότερα της μουσικής κληρονομιάς της ανθρωπότητας.

Αγαπητέ δάσκαλε, ευχαριστούμε για την αγάπη σου και την μοναδική σου προσφορά – αιωνία η μνήμη σου!

Η ανακοίνωση ανήκει στην κατηγορία/ες: