Προκήρυξη Εκλογών για την ανάδειξη εκπροσώπων των φοιτητών και των αναπληρωτών τους στις Συνελεύσεις των Τμημάτων των Σχολών του ΑΠΘ με θητεία έως 31-12-2023

11 / 01 / 2023

Σας διαβιβάζουμε το έγγραφο 37591/10-01-2023  της Πρυτανείας του Α.Π.Θ., σύμφωνα με το οποίο προκηρύσσονται εκλογές για την ανάδειξη εκπροσώπων των φοιτητών και των αναπληρωτών τους στις Συνελεύσεις των Τμημάτων των Σχολών του ΑΠΘ με θητεία έως 31-12-2023.

Οι υποψηφιότητες υποβάλλονται από τους ενδιαφερόμενους προς τη Γραμματεία εκάστου Τμήματος από τις 10-01-2023 έως και τις 25-01-2023 και ώρα 14:00, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τον ιδρυματικό τους λογαριασμό και πρωτοκολλώνται μέσω ΣΗΔΕ Papyros από τη Γραμματεία εκάστου Τμήματος.

Σύμφωνα με τις διατάξεις τους άρθρου 29 του Ν. 4957/2022 η Συνέλευση εκάστου Τμήματος αποτελείται από: α) τον Πρόεδρο του Τμήματος, β) τον Αντιπρόεδρο του Τμήματος, γ) τους Διευθυντές των Τομέων, εφόσον υφίστανται Τομείς στο Τμήμα, δ) όλα τα μέλη Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.) του Τμήματος, αν ο συνολικός αριθμός που υπηρετεί σε αυτό δεν υπερβαίνει τον αριθμό σαράντα (40), ε) έναν (1) εκπρόσωπο από κάθε κατηγορία των μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.), Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) και Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (Ε.Τ.Ε.Π.) του Τμήματος, εφόσον υπηρετεί μέλος της αντίστοιχης κατηγορίας και στ) εκπροσώπους των φοιτητών που αντιστοιχούν σε ποσοστό δεκαπέντε τοις εκατό (15%) του συνόλου των μελών της Συνέλευσης του Τμήματος των περ. α) έως δ), με ελάχιστη εκπροσώπηση ενός (1) φοιτητή ανά κύκλο σπουδών, εφόσον το Τμήμα οργανώνει προγράμματα σπουδών και για τους τρεις κύκλους.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά την επισυναπτόμενη προκήρυξη.

ΨΖΑ146Ψ8ΧΒ-6Υ1_Προκήρυξη εκλογών για ανάδειξη εκπροσώπων φοιτητών έως 31-12-2023

Είδος αρχείου: pdf341,93 KB