Παρουσίαση Αφιερωματικού Τόμου εις μνήμην Δημήτρη Θέμελη (1931-2017)

25 / 11 / 2022

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου, 19:30 – 21:00

Φουαγιέ Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ, κτήριο Θέρμης

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ. πραγματοποιεί την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 19.30 εκδήλωση για την παρουσίαση του Αφιερωματικού Τόμου εις μνήμην Δημήτρη Θέμελη (1931-2017), στο Φουαγιέ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ (Κτήριο Θέρμης). Ο διακεκριμένος μουσικολόγος και συνθέτης Δημήτρης Θέμελης υπήρξε διευθυντής του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης από το 1971 ως το 1985 και καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών από την ίδρυσή του το 1985 μέχρι το 1998, ενώ παράλληλα διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος για τέσσερις θητείες και Κοσμήτορας της Σχολής Καλών Τεχνών. Έχει δημοσιεύσει σημαντικές μουσικολογικές εργασίες και έχει συνθέσει μεγάλο πλήθος έργων για συμφωνική ορχήστρα, σύνολα μουσικής δωματίου, φωνητικά σύνολα, κ.α. Ο αφιερωματικός τόμος περιλαμβάνει 13 νέες μουσικολογικές εργασίες, 4 νέα μουσικά έργα και τον πλήρη κατάλογο της συνθετικής του εργογραφίας. Τον τόμο επιμελήθηκαν οι: Δημήτρης Γιάννου, Εύη Νίκα-Σαμψών, Γιώργος Σακαλλιέρος και Κώστας Τσούγκρας. Η εκδήλωση περιλαμβάνει ομιλίες συναδέλφων του Δημήτρη Θέμελη και την παρουσίαση των τεσσάρων έργων που γράφτηκαν προς τιμή του σε πρώτη παγκόσμια εκτέλεση.

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Την έκδοση του Αφιερωματικού Τόμου θα προλογίσουν οι:

Στέλλα Λάββα, Κοσμητόρισσα Σχολής Καλών Τεχνών Α.Π.Θ. και αναπληρώτρια καθηγήτρια Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών Α.Π.Θ.

Μαρία Αλεξάνδρου, Πρόεδρος και αναπληρώτρια καθηγήτρια Τ.Μ.Σ. – Α.Π.Θ.

Δημήτρης Γιάννου, ομότιμος καθηγητής Τ.Μ.Σ. – Α.Π.Θ.

Αλεξάνδρα Γουλάκη-Βουτυρά, ομότιμη καθηγήτρια Τ.Μ.Σ. – Α.Π.Θ.

Εύη Νίκα-Σαμψών, ομότιμη καθηγήτρια Τ.Μ.Σ. – Α.Π.Θ.

Κώστας Τσούγκρας, αναπληρωτής καθηγητής Τ.Μ.Σ. – Α.Π.Θ.

Γιώργος Σακαλλιέρος, αναπληρωτής καθηγητής Τ.Μ.Σ. – Α.Π.Θ.

Θα ακολουθήσει η παρουσίαση των μουσικών έργων του αφιερωματικού τόμου:

Γιώργος Σακαλλιέρος, Ερημία, για βιόλα και πιάνο (2020)

Αντώνης Τζιβένης: βιόλα, Φανή Καράγιαννη: πιάνο

Χρήστος Σαμαράς, Egomion VII, για άλτο σαξόφωνο και πιάνο (2020)

Αθανάσιος Ζέρβας: σαξόφωνο, Φανή Καράγιαννη: πιάνο

Αθανάσιος Ζέρβας, Εις μνήμην Δημήτρη Θέμελη, για άλτο σαξόφωνο και πιάνο (2017)

Αθανάσιος Ζέρβας: σαξόφωνο, Φανή Καράγιαννη: πιάνο

Κώστας Τσούγκρας, Ερημία, για τετράφωνη μικτή χορωδία (1995/2021)

Φωνητικό μουσικό σύνολο Moteni, διευθ. Ιωάννης-Ραφαήλ Τομπαζίδης

Afisa-Programma ekdilwsis

Κατεβάστε το PDF

Λυπούμαστε, δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση του εγγράφου PDF. Μπορείτε να δείτε το PDF εδώ: https://www.mus.auth.gr/website/wp-content/uploads/2022/11/Afisa-Programma-ekdilwsis.pdf