Κυκλοφορία αφιερωματικού συλλογικού τόμου για τον Δημήτρη Θέμελη

05 / 10 / 2022

Δημήτρης Γιάννου, Εύη Νίκα-Σαμψών, Γιώργος Σακαλλιέρος και Κώστας Τσούγκρας (επιμ.), Αφιερωματικός τόμος εις μνήμην Δημήτρη Θέμελη (1931-2017). Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης / Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Θεσσαλονίκη 2022.

Με αφορμή την εκδημία του ομότιμου καθηγητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ., διακεκριμένου μουσικολόγου, συνθέτη και σημαίνουσας προσωπικότητας για την εγκαθίδρυση των πανεπιστημιακών μουσικών σπουδών στην Ελλάδα, Δημήτρη Θέμελη (1931-2017), η Συνέλευση του Τ.Μ.Σ.-Α.Π.Θ. αποφάσισε την έκδοση αφιερωματικού συλλογικού τόμου στη μνήμη του. Λόγω της διττής (επιστημονικής και καλλιτεχνικής) ιδιότητος του εκλιπόντος, αποφασίστηκε οι προσκλήσεις συμμετοχής στον τόμο προς μέλη ΔΕΠ των πανεπιστημιακών μουσικών τμημάτων να περιλαμβάνουν, εκτός από επιστημονικά κείμενα, και μουσικά έργα ειδικά γραμμένα για τη συγκεκριμένη περίσταση.

Ο αφιερωματικός τόμος κυκλοφορεί σε ψηφιακή μορφή τον Σεπτέμβριο του 2022 και έχει αναρτηθεί στην ενότητα «Δημοσιεύσεις» της ιστοσελίδας της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας (βλ. https://hellenic-musicology.org/δημοσιεύσεις/) και συγκεντρώνει, σε επιμελημένη μορφή, επιστημονικά κείμενα των Μαρίας Αλεξάνδρου, Εμμανουήλ Γιαννόπουλου, Δημήτριου Γιάννου, Αλεξάνδρας Γουλάκη-Βουτυρά, Πέτρου Θέμελη (διακεκριμένου αρχαιολόγου, αδελφού του εκλιπόντος), Κωνσταντίνου Καρδάμη, Απόστολου Κώστιου (τελευταία επιστημονική συνεισφορά του σπουδαίου εκλιπόντος μουσικολόγου), Irmgard Lerch, Αναστασίας Σιώψη, Γρηγόριου Στάθη, Μάρκου Τσέτσου, Ντόρας Ψαλτοπούλου-Καμίνη και Στέλιου Ψαρουδάκη, καθώς και νέες συνθέσεις των Χρήστου Σαμαρά, Αθανάσιου Ζέρβα, Γιώργου Σακαλλιέρου και Κώστα Τσούγκρα. Στο Παράρτημα περιλαμβάνεται ο αναθεωρημένος Κατάλογος Έργων του Δ. Θέμελη, όπως τον συνέταξε ο γιος του, Γιώργος Θέμελης.

Μπορείτε να κατεβάσετε σε ψηφιακή μορφή τον αφιερωματικό τόμο από τον σύνδεσμο: https://hellenic-musicology.org/wp-content/uploads/2022/10/Themelis-tribute.pdf

Θα ακολουθήσει ενημέρωση και πρόσκληση για τη βραδιά παρουσίασης του τόμου μαζί με τη ζωντανή εκτέλεση των μουσικών έργων που περιλαμβάνονται σε αυτόν, η οποία προγραμματίζεται για τις 30 Νοεμβρίου 2022.

Η ομάδα των επιμελητών του τόμου,

Δημήτρης Γιάννου, Εύη Νίκα-Σαμψών,

Γιώργος Σακαλλιέρος, Κώστας Τσούγκρας