Εργαστήριο Σύνθεσης και Ερμηνείας Σύγχρονης Μουσικής

Goethe Institut Thessaloniki

Johanna Greulich (σοπράνο)
Nina Janßen-Deinzer (κλαρινέτα)

Το Εργαστήριο Σύγχρονης Μουσικής (ΕΣΜ) του ΑΠΘ σε συνεργασία με το Goethe Institut της Θεσσαλονίκης διοργανώνει Εργαστήριο Σύνθεσης και Ερμηνείας Σύγχρονης Μουσικής
στις 15-16 Οκτωβρίου 2023 που θα λάβει χώρα στο Goethe Institut με την συμμετοχή των διακεκριμένων γερμανίδων μουσικών, Johana Greulich (σοπράνο) και Nina Janssen-Deinzer (κλαρινέτα).Η ιδέα του εργαστηρίου εδράζεται στην αυταπόδεικτη αντίληψη πως από τη στιγμή που η (ενόργανη) μουσική γράφεται για – και παίζεται από – όργανα (ή φωνή), η συνεργασία των συνθετών με τους οργανοπαίκτες συνιστά μια «εκ των ουκ άνευ» προϋπόθεση της συνθετικής διαδικασίας, ενώ αντίστοιχα, η γνώση της συνθετικής προσέγγισης, δηλαδή, της δημιουργικής πρόθεσης του συνθέτη, αποτελεί βασική και ουσιαστική παράμετρο στην ερμηνεία ενός μουσικού έργου.

Στο πλαίσιο του Εργαστηρίου έχουν δοθεί αναθέσεις σε έξι νέους/ες συνθέτες/τριες (φοιτητές/φοιτήτριες του ΑΠΘ και του ΠΑΜΑΚ) για σύνθεση έργων για το συγκεκριμένο ντουέτο.  Οι συνθέσεις έχουν γραφτεί μέσα από τη συνεργασία των συνθετών με τις εκτελέστριες. Οι πρόβες που θα λάβουν χώρα την Κυριακή 15 και την Δευτέρας 16 Οκτωβρίου (12:00-15:00) θα έχουν χαρακτήρα εργαστηρίου και θα είναι ανοικτές στο κοινό.  Η τελική παρουσίαση των έργων θα λάβει χώρα στην συνεδριακή αίθουσα του Goethe Institut το απόγευμα της Δευτέρας 16 Σεπτεμβρίου (20:00).

Το συνέδριο είναι δωρεάν και απευθύνεται σε συνθέτες και μουσικούς της Θεσσαλονίκης.

Οι συμμετέχοντες/έχουσες συνθέτες/συνθέτριες:
Γιάννης Βογιατζής
Γιάννης Γιαννόπουλος
Δημήτρης Γκομπόιτσος
Αποστόλης Κουτσογιάννης
Θεόφιλος Λαμπριανίδης
Πόπη Τυπάλδου

Λυπούμαστε, δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση του εγγράφου PDF. Μπορείτε να δείτε το PDF εδώ: https://www.mus.auth.gr/website/wp-content/uploads/2023/10/Worκshop.pdf