Διάκριση φοιτητή και φοιτήτριας των τάξεων σύνθεσης των κ.κ. Λαπιδάκη και Παπαγεωργίου.

16 / 11 / 2023

Συγχαίρουμε θερμά τους φοιτητές μας Κωνσταντίνο Σταφυλίδη (τάξη σύνθεσης Μ. Λαπιδάκη) και Καλλιόπη Τυπάλδου (τάξη σύνθεσης Δ. Παπαγεωργίου) για τη συμμετοχή τους μετά από επιλογή στο Call for Scores για το πρότζεκτ Πιανιστικές Μινιατούρες του συλλόγου Οι Φίλοι της Μουσικής.

Ο Σύλλογος Οι Φίλοι της Μουσικής γιορτάζει φέτος εβδομήντα χρόνια από την ίδρυσή του. Στο πλαίσιο αυτής της επετείου, και με γνώμονα το γνήσιο ενδιαφέρον του για τη μουσική δημιουργία, απηύθυνε πρόσκληση σε έλληνες συνθέτες, ανεξαρτήτως ηλικίας και επιπέδου, να συνθέσουν μία μινιατούρα για σόλο πιάνο διάρκειας ενός λεπτού. Σκοπός ήταν  να συγκεντρωθούν εβδομήντα  έργα, ισάριθμων συνθετών, όσα και τα χρόνια του Συλλόγου. Τα νέα έργα -τα οποία έχουν αναρτηθεί στην Ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Συλλόγου, ελεύθερα προς χρήση και μουσική εκτέλεση- θα παρουσιαστούν σε δύο συνεχόμενες συναυλίες στο Μέγαρο από τελειόφοιτους πιανίστες του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Λορέντα Ράμου

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αίθουσα Δημήτρης Μητρόπουλος, 23.11.2023, 17:00 * 23.11.2023, 20:30

Η ανακοίνωση ανήκει στην κατηγορία/ες: