Ανακοίνωση της Προέδρου του Τμήματος για τη συνέχιση της κατάληψης.

01 / 03 / 2023

Αγαπητοί/τές φοιτητές/τριες, αγαπημένα μας παιδιά,
Με λύπη ακούσαμε εμείς, οι καθηγητές και καθηγήτριές σας, τα αποτελέσματα της χθεσινής σας συνέλευσης, όπου βρέθηκαν πολλοί λίγοι φοιτητές του Τμήματός μας και η απόφαση πάρθηκε για το Τμήμα μας από ανθρώπους που δεν ανήκουν καν σ’ αυτό! Ενώ συμφωνούμε με τα δίκαια αιτήματα που απασχολούν την κατάληψη, δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε με τον τρόπο διεκδίκησης αυτών των αιτημάτων. Η παράταση της κατάληψης που ψηφίστηκε με αυτόν τον προβληματικό και ουσιαστικά άκυρο τρόπο, αναστατώνει την σωστή λειτουργία των εκπαιδευτικών διαδικασιών στο Τμήμα μας τώρα που θα έπρεπε να είχατε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε τα μαθήματα και να κάνετε τις δηλώσεις του εξαμήνου και ήδη θα επιφέρει καθυστερήσεις του εξαμήνου μέσα στο καλοκαίρι. Υπενθυμίζουμε ότι πριν από μερικά χρόνια χάθηκε ολόκληρο εξάμηνο μέσα από αλυσίδα καταλήψεων.
Παρακαλούνται όλοι οι φοιτητές/τριες του Τμήματος να λάβουν τις ευθύνες τους και να πάνε στις συνελεύσεις του συλλόγου τους, τη Δευτέρα που μας έρχεται και όποτε οργανώνονται αυτές οι συνελεύσεις, για να αποφασίσουν οι ίδιοι/ες, με την έγκυρη ψήφο τους, για τα καίρια ζητήματα των σπουδών τους στο Τμήμα μας!
Αγαπημένα μας παιδιά, παρακαλώ μην ξεχνάτε ότι είμαστε όλοι/ες μαζί σας για να διεκδικήσουμε με έναν ακαδημαϊκό τρόπο, μέσα από τη γνώση, την τέχνη και θεμιτές διαδικασίες ένα καλύτερο μέλλον για όλους μας! Μην κόψουμε το κλαδί πάνω στο οποίο στεκόμαστε, δηλαδή την ίδια την μόρφωσή μας!
Καλείστε όλοι/ες σε ενημέρωση και ανοιχτό διάλογο με τους διδάσκοντες την Παρασκευή της επόμενης εβδομάδας, 10 Μαρτίου, ώρα 12-14, στο Φουαγιέ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ.

Με αγάπη

Μαρία Αλεξάνδρου
Πρόεδρος του ΤΜΣ ΑΠΘ

Η ανακοίνωση ανήκει στην κατηγορία/ες: