Ανακοίνωση για την διάλεξη-ρεσιτάλ του Κωνσταντίνου Δεστούνη στις 31/3/2022

28 / 03 / 2022

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022, και ώρα 18:30-19:30, θα διεξαχθεί στο φουαγιέ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ διάλεξη-ρεσιτάλ του διεθνούς φήμης πιανίστα Κωνσταντίνου Δεστούνη, στο πλαίσιο του κύκλου εκδηλώσεων “ΠΟΙΚΙΛΜΑΤΑ 2021-2022”. Η διάλεξη έχει τίτλο: “Το τρίπτυχο «συνθέτης-παρτιτούρα-ερμηνευτής»: διαμορφώνοντας την ερμηνεία των πιανιστικών έργων του Θόδωρου Αντωνίου”

Περίληψη: Πόσο ελαστική ή άκαμπτη είναι η παρτιτούρα; Πώς την εκλαμβάνει ο ερμηνευτής και πώς ο δημιουργός της; Ποιος ο βαθμός ελευθερίας του ερμηνευτή; Ποιες οι ευθύνες και οι προκλήσεις μιας πρώτης παγκόσμιας ηχογράφησης; Ποια η αποδοτικότερη μέθοδος ηχογράφησης στο στούντιο; Ο Κωνσταντίνος Δεστούνης μας παρουσιάζει το πιανιστικό έργο του Θ. Αντωνίου, μας μιλάει για τη συνολική εμπειρία της συνεργασίας του με το συνθέτη και της ηχογράφησης των έργων του για σόλο πιάνο, για τις τεχνικές εκμάθησης και μελέτης που ανέπτυξε μέσα από την έρευνά του, και μας παίζει επιλεγμένα έργα και αποσπάσματα στο πιάνο.

Ο Κωνσταντίνος Δεστούνης είναι διδάκτωρ του Royal College of Music του Λονδίνου με θέμα διατριβής ‘The solo piano works of Theodore Antoniou in the context of contemporary Greek piano repertoire: a performer’s approach’, απόφοιτος του ΤΜΕΤ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και του Mozarteum. Σε συνεργασία με τον Θ. Αντωνίου πραγματοποίησε την πρώτη παγκόσμια ηχογράφηση των πιανιστικών απάντων του συνθέτη, η οποία κυκλοφόρησε από τη Naxos και έλαβε εγκωμιαστικές κριτικές από το διεθνή τύπο. Είναι νικητής πολλών διεθνών διαγωνισμών πιάνου, με σημαντικότερους τους ‘Grand Prix Maria Callas’ στην Αθήνα, ‘Southern Highlands’ στην Αυστραλία και τον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό της Βρέμης. Έχει συμπράξει ως σολίστ με πλήθος ορχηστρών σε Ελλάδα, Αγγλία, Γερμανία, Ισπανία, Αυστραλία και έχει δώσει ρεσιτάλ σε διεθνή φεστιβάλ. Διδάσκει πιάνο στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και στο Ωδείο Αθηνών.