Ανακοίνωση για τα μαθήματα «Θεωρία και πράξη παλαιάς μουσικής Ι» και «Μουσικά σύνολα: παλαιά μουσική Ι & III» του κ. Θεοδώρου Κίτσου

02 / 10 / 2023

Αγαπητοί/-ές φοιτητές/-τριες,

Σας εύχομαι να έχετε μια καλή και δημιουργική χρονιά, γεμάτη υγεία.

Αναφορικά με τα μαθήματα «Θεωρία και πράξη παλαιάς μουσικής Ι» και «Μουσικά σύνολα: παλαιά μουσική Ι & ΙΙΙ»:

• Η θεματική που θα μας απασχολήσει το τρέχον έτος είναι «Ιστορικά νυκτά έγχορδα: όργανα της οικογένειας του λαούτου» και απευθύνονται κατά βάση σε φοιτητές/-τριες που παίζουν κιθάρα και θέλουν να γνωρίσουν το αναγεννησιακό λαούτο, τη θεόρβη και την μπαρόκ κιθάρα.

• η πρώτη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 05.10.2023, ώρα 15:00–18:00 στο φουαγιέ του Τμήματος και η παρουσία των ενδιαφερομένων κρίνεται απαραίτητη. Έως τότε, οι ενδιαφερόμενοι/-ες καλούνται να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (tgkitsos@mus.auth.gr), στο οποίο να αναφέρουν εν συντομία το κίνητρό τους για την παρακολούθηση των συγκεκριμένων μαθημάτων, τη σχέση τους με την παλαιά μουσική και το επίπεδό τους στην κιθάρα.

• οι συμμετέχοντες/ουσες στο μάθημα «Θεωρία και πράξη παλαιάς Ι» μουσικής οφείλουν να παρακολουθήσουν και το μάθημα «Μουσικά σύνολα: παλαιά μουσική Ι» (το αντίστροφο δεν ισχύει)

• λόγω της εργαστηριακής φύσης των μαθημάτων και του περιορισμένου αριθμού μουσικών οργάνων που θα έχουμε στη διάθεσή μας (2 λαούτα, 2 θεόρβες και 1 μπαρόκ κιθάρα), ο αριθμός των συμμετεχόντων στο μάθημα «Θεωρία και πράξη παλαιάς μουσικής Ι» είναι κατ’ ανώτατο όριο 10, ενώ στο «Μουσικά σύνολα: παλαιά μουσική» είναι κατ’ ανώτατο όριο 12. Στα μουσικά σύνολα μπορούν να συμμετέχουν και φοιτητές/-τριες που ασχολούνται με το τραγούδι ή παίζουν κάποιο μελωδικό όργανο (π.χ. βιολί, recorder) και θέλουν να αποκτήσουν μια πρώτη επαφή με το ρεπερτόριο της παλαιάς μουσικής.

• προτεραιότητα θα δοθεί σε φοιτητές/-τριες που έχουν υψηλό επίπεδο στην κιθάρα, έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς τα μαθημάτα Αρμονία Ι και ΙΙ, Ιστορία της μουσικής (των δύο πρώτων εξαμήνων), καθώς και μαθήματα που σχετίζονται με τη δυτική μουσική πριν τον 19ο αιώνα (π.χ. Στοιχεία αναγεννησιακής αντίστιξης, basso continuo κ.ά.)

Ο διδάσκων,

Θεόδωρος Κίτσος