Ανακοίνωση για τα μαθήματα «Θεωρία και πράξη παλαιάς μουσικής Ι» και «Μουσικά σύνολα: παλαιά μουσική Ι & ΙΙΙ» του κ. Θεοδώρου Κίτσου

04 / 10 / 2022

Αγαπητοί/-ές φοιτητές και φοιτήτριες,

Για όσες και όσους ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τα «Θεωρία και πράξη παλαιάς μουσικής Ι» και «Μουσικά σύνολα: παλαιά μουσική Ι & ΙΙΙ», το τρέχον εξάμηνο θα ασχοληθούμε με την οργανική μουσική του J.S. Bach. Οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα πρέπει να μπορούν να αποδώσουν σε υψηλό επίπεδο στο όργανό τους ένα έργο του Bach προκειμένου να μπορούμε να εφαρμόζουμε στην πράξη τα αποτελέσματα της μουσικολογικής δουλειάς (συζήτηση πηγών, ερμηνευτικές πρακτικές της εποχής κ.λπ.) που θα γίνεται στην τάξη.

Λόγω (και) της εργαστηριακής φύσης των μαθημάτων, ο αριθμός των συμμετεχόντων στα μαθήματα είναι κατ’ ανώτατο όριο 12. Προτεραιότητα θα δοθεί σε φοιτητές/-τριες που έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς τα μαθημάτα Αρμονία Ι και ΙΙ, Ιστορία της μουσικής (των δύο πρώτων εξαμήνων), μαθήματα που σχετίζονται με τη δυτική μουσική έως και την περίοδο του Μπαρόκ (π.χ. Στοιχεία αναγεννησιακής αντίστιξης κ.ά.) και έχουν υψηλό επίπεδο δεξιοτεχνίας στα όργανα που παίζουν.

Η πρώτη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 06.10.2022, ώρα 15:00–18:00 στο φουαγιέ του Τμήματος, θα είναι θα είναι κοινή για τους/τις ενδιαφερόμενους/-ες για όλα τα μαθήματα και η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη προκειμένου μπορέσεις να γίνει ένας καλός προγραμματισμός. Ο διδάσκων, Θεόδωρος Κίτσος