Ανακοίνωση για τα γεγονότα της Δευτέρας 22/2

25 / 02 / 2021

Την Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2021 γίναμε μάρτυρες βίαιων επεισοδίων που έλαβαν χώρα στον αύλειο χώρο του Κτηρίου Διοίκησης του Α.Π.Θ. Ο αυταρχισμός και η χρήση βίας -από όποια πλευρά και αν προέρχονται- δεν εκφράζουν και δεν αντιπροσωπεύουν το ελληνικό πανεπιστήμιο, ούτε τους φοιτητές/τριες του, ούτε το ερευνητικό, διδακτικό και το διοικητικό προσωπικό του. Τα προβλήματα και οι διαφωνίες πρέπει να επιλύονται με διάλογο, με κριτική σκέψη και συζήτηση, αλλά και με το δικαίωμα έκφρασης αντίθετων απόψεων μέσω δημοκρατικών διαδικασιών.

Η ίδρυση ειδικού αστυνομικού σώματος για να ενισχυθεί η ασφάλεια στα ανώτατα ιδρύματα πλήττει το πανεπιστήμιο όχι μόνο συμβολικά, αλλά και ουσιαστικά, καθώς δημιουργεί μια διαρκή εστία πρόκλησης αντιδράσεων. Τα γεγονότα της 22/2 το επιβεβαιώνουν. Η Συνέλευση του Τμήματος εκφράζει τη συμπαράστασή της στους ειρηνικά διαμαρτυρόμενους φοιτητές/τριες, δηλώνει την αγανάκτησή της για τα επεισόδια της 22/2 και δεν επιθυμεί να αποτελεί μέρος ενός ακαδημαϊκού περιβάλλοντος όπου τέτοια βίαια φαινόμενα θα αποτελούν τμήμα της καθημερινότητας.

Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2021

Τμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.