Γιάννη Κωνσταντινίδη-8 Μικρασιάτικα τραγούδια

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

11/03/2022 | 19:00 - 21:00

Τα 8 Μικρασιάτικα Τραγούδια του Γιάννη Κωνσταντινίδη, αποτελούν μικρά χορωδιακά «μονόπρακτα», όπου η μουσική περιγράφει και αναδεικνύει στιγμές της καθημερινής ζωής των Μικρασιατών. Το παραδοσιακό μουσικό υλικό που επεξεργάζεται ο Κωνσταντινίδης, προέρχεται από διαφορετικές περιοχές της Μικράς Ασίας και δείχνει τις κοινές αξίες και παραδόσεις που συνέδεαν όλους τους Έλληνες της περιοχής. Ο Κωνσταντινίδης επεξεργάζεται τις παραδοσιακές μελωδίες χρησιμοποιώντας στοιχεία της έντεχνης μουσικής δημιουργίας των αρχών του 20ου αι. και της περιόδου του Μεσοπολέμου, ανάγοντας τα απλά αυτά τραγούδια από μέσο καθημερινής ψυχαγωγίας σε μικρά πολυδιάστατα μουσικά κομψοτεχνήματα.

Το ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ του Τμήματος ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΠΘ, θα παρουσιάσει το έργο αυτό, στο πλαίσιο του 11ου Επιστημονικού Συνεδρίου της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ, σε συνεδρία -αφιέρωμα στην Μικρασιατική καταστροφή την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022. στο Αμφιθέατρο Ι του ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ.
Η εκδήλωση εντάσσεται στις δράσεις για τον εορτασμό των 80 χρόνων της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ.

Διεύθυνση: ΕΡΙΦΥΛΗ ΔΑΜΙΑΝΟΥ

11/03/2022