Επιστημονική Ημερίδα με θέμα «Αφιέρωμα στην μνήμη του Θεσσαλονικιού μαέστρου Αντώνη Κοντογεωργίου»

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

30/05/2019 | 16:00 - 20:30

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει Επιστημονική Ημερίδα με θέμα «Αφιέρωμα στη μνήμη του Θεσσαλονικιού μαέστρου Αντώνη Κοντογεωργίου» την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019 και ώρες 16.00-20.30 στις εγκαταστάσεις του Τμήματος στην Πανεπιστημιούπολη της Θέρμης Θεσσαλονίκης.

Ο Αντώνης Κοντογεωργίου ξεκίνησε σε νεαρότατη ηλικία από την πόλη της Θεσσαλονίκης ως μαέστρος παιδικής χορωδίας και διέγραψε μια εντυπωσιακή και πολυποίκιλη διεθνή πορεία στον χώρο της χορωδιακής μουσικής, έως και τον αιφνίδιο θάνατό του τον Οκτώβριο του 2018. Στην επιστημονική ημερίδα, θα επιχειρηθεί η προσέγγιση της πολύχρονης και πολυσχιδούς καριέρας του (καλλιτεχνικής, παιδαγωγικής, εκδοτικής) και θα αναπτυχθούν όψεις της δράσης του από μελετητές του έργου του και ανθρώπους που τον γνώρισαν από κοντά.

Ομιλητές της επιστημονικής ημερίδας θα είναι οι:

Άλκης Μπαλτάς, αρχιμουσικός και συνθέτης

Παύλος Καϊμάκης, διατ. αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ.

Γιώργος Σακαλλιέρος, αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.

Εμμανουήλ Γιαννόπουλος, επίκουρος καθηγητής Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.

Στη διάρκεια της ημερίδας θα απονεμηθεί τιμητική πλακέτα από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ. για το σύνολο της προσφοράς και της καλλιτεχνικής πορείας του Αντώνη Κοντογεωργίου. Την πλακέτα θα παραλάβει η σύζυγός του, Misa-Χριστίνα Κοντογεωργίου.

Στην Επιστημονική Ημερίδα θα συμμετέχουν επίσης το Χορωδιακό Εργαστήρι του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ. υπό τη διεύθυνση της Εριφύλης Δαμιανού, διδάσκουσας του Τμήματος, ερμηνεύοντας έργα που σχετίζονται με τη χορωδιακή δράση του Αντώνη Κοντογεωργίου, όπως των συνθετών Claudio Monteverdi, Jacques Arcadelt, Orlando di Lasso, Robert Schumann και Μάνου Χατζιδάκι.

Την οργάνωση της Επιστημονικής Ημερίδας έχουν αναλάβει οι:

Άρης Μπαζμαδέλης, Εμμανουήλ Γιαννόπουλος, Γιώργος Σακαλλιέρος και Εριφύλη Δαμιανού, με την υποστήριξη της Επιτροπής Ερευνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Επισυνάπτεται το αναλυτικό πρόγραμμα της ημερίδας.

30/05/2019
Κατηγορίες Εκδήλωση: