Διευρυμένες τεχνικές της οικογένειας του φλάουτου

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

7 Φεβρουαρίου | 12:30 - 15:00

Σε αυτό το διαδραστικό σεμινάριο του ντούο φλάουτου “a2nd” (Ana Chifu, Ζαχαρίας Ταρπάγκος) το οποίο απευθύνεται σε φλαουτίστες και συνθέτες που θέλουν να γνωρίσουν τις διευρυμένες τεχνικές της οικογένειας του φλάουτου, οι φοιτητές θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μία παρουσίαση των διαφορετικών οργάνων της οικογένειας του φλάουτου, των παραδοσιακών τεχνικών εκτέλεσης και συνθετικής προσέγγισης, των διευρυμένων τεχνικών και της σημειογραφίας που αναπτύχθηκαν και εξερευνήθηκαν τον 20ο και 21ο αιώνα αλλά και το αισθητικό πλαίσιο το οποίο έφερε ως αναγκαιότητα την αναζήτηση σε διαφορετικά ηχητικά μονοπάτια.

Στο σεμινάριο αυτό θα μελετηθούν και θα αναλυθούν οι βασικές πραγματίες καταγραφής των σύγχρονων τεχνικών του φλάουτου (H.Koizumi – Technique for Contemporary Flute Music, R.Dick – The other flute, C.Levine – C.Mitropoulos – The Techniques of Flute Playing) και η παρουσίαση τους θα γίνει τόσο μέσα από αυτές τις πραγματίες όσο και μέσα από την πλούσια εργογραφία (S.Sciarrino, D.Rotaru, B.Ferneyhough, T. Takemitsu, T.Murail, E.Varese, L.Berio, C.Halffter).

Οι φοιτητές σύνθεσης θα έχουν τη δυνατότητα να πειραματιστούν και να τοποθετήσουν στο δικό τους αισθητικό πλαίσιο αυτές τις πληροφορίες μέσα από τη σύνθεση κομματιών τα οποία θα επεξεργαστούν μαζί με τους καθηγητές σύνθεσης και το ντούο σε βάθος χρόνου. Η κατάληξη του σεμιναριακού αυτού κύκλου θα είναι η συναυλιακή παρουσίαση των κομματιών για ντούο φλάουτου.

7 Φεβρουαρίου

Αίθουσα 7, Τ.Μ.Σ.