«Συναυλία παιδικής χορωδίας»: Παιδική Χορωδία Νέου Ωδείου Έδεσσας

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

28/05/2017 | 08:00 - 17:00

Συμπληρώνοντας 30 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προγραμματίστηκαν τριήμερες εκδηλώσεις εορτασμού και άλλες δράσεις στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων αυτών πραγματοποιήθηκε η συναυλία  με τίτλο “Συναυλία παιδικής χορωδίας” με την “Παιδική Χορωδία Νέου Ωδείου Έδεσσας”. Συμμετέχουν οι Θεοδώρα Γκουράνη (διεύθυνση), Ορέστης Παπαϊωάννου (κλαρινέτο), Παναγιώτης Κελέκης (φλάουτο), Τρύφων Γκέντσης (κρουστά), Μιχάλης Κελέκης (ηλ. μπάσο), Στέφανος Καργατζής (πιάνο)

• Howard Blake, Walking in the air (από το animation Snowman)
  • Ορέστης Παπαϊωάννου, Πράσινο Αλεξίπτωτο, από το παραμύθι Απέναντι του Θ. Παπαϊωάννου
  • Νίκος Κυπουργός (Μαριαννίνα Κριεζή, στίχοι), Χρυσαλιφούρφουρο (από τη ραδιοφωνική εκπομπή Λιλιπούπολη)
  • Μάνος Χατζιδάκις, Χρυσόψαρο
  • Let me fly (σπιρίτουαλ διασκευασμένο από τον Kirby Shaw)
  • Jim Papoulis, Kusimama
  • Jim Papoulis, Oye

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Α.Π.Θ

Σάββατο 28/5/2016

Η παιδική χορωδία του Νέου Ωδείου Έδεσσας θα παρουσιάσει ένα μουσικό ταξίδι ξεκινώντας με τραγούδια που έχουν γραφτεί ειδικά για παιδιά και συνοδεύουν animation, παραμύθια και ραδιοφωνικές εκπομπές. Στη συνέχεια θα ακουστεί ένα τραγούδι του Μ. Χατζιδάκι. Το ταξίδι θα κλείσει με τρία ξενόγλωσσα χορωδιακά τραγούδια, στέλνοντας μηνύματα αγάπης και ελπίδας μέσα από αφρικάνικους και λατινοαμερικάνικους ρυθμούς. Τη χορωδία συνοδεύουν τελειόφοιτοι φοιτητές του Τ.Μ.Σ. που κατάγονται από την Έδεσσα, όπου και ξεκίνησαν τις μουσικές τους σπουδές, αλλά και μαθητές και εκπαιδευτικοί του Νέου Ωδείου Έδεσσας.
Η παιδική χορωδία δημιουργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2001 στα πλαίσια αναδιοργάνωσης των μουσικών συνόλων του Ωδείου Δήμου Έδεσσας, με μαέστρο την Καραγκούνη Γιούλη και από τον Ιανουάριο του 2003, την Γκουράνη Θεοδώρα. Από τον Σεπτέμβριο του 2013 ανήκει στο Νέο Ωδείο Έδεσσας. Απασχολεί είκοσι πέντε με τριάντα μέλη ηλικίας 8-13 ετών. Σκοπός του η μύηση των μελών του στην τέχνη του χορωδιακού τραγουδιού, καθώς και η εμπειρία της ομαδικής δουλειάς και συνεργασίας στον χώρο της μουσικής. Έχει εμφανιστεί τόσο σε πόλεις του Νομού Πέλλας, όσο και σε άλλες (Πτολεμαΐδα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα), στα πλαίσια χορωδιακών συναντήσεων και φεστιβάλ, αλλά και εκπαιδευτικών συναυλιών σε δημοτικά σχολεία.

Φωτογραφία: Μαρία Τσικαλάκη

28/05/2017