Διάλεξη του συνθέτη Παναγιώτη Κόκορα

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

31/05/2017 | 12:00 - 13:30

Το Εργαστήρι Σύγχρονης Μουσικής παρουσιάζει διάλεξη του συνθέτη Παναγιώτη Κόκορα. Ο συνθέτης θα παρουσιάσει το έργο του και τον τρόπο σκέψης του, ενώ τo ακροατήριο θα έχει την ευκαιρία να ακούσει κάποια από τα έργα του συνθέτη.

31 Μαΐου 12:00-13.30, Αίθουσα 7 – Τμήμα Μουσικών Σπουδών (Θέρμη)

Σύντομο Βιογραφικό

Ο Παναγιώτης Κόκορας (1974) μετά τις μουσικές του σπουδές στην Ελλάδα με τους Γιάννη Ιωαννίδη, Ανρί Κεργκομάρ, Κ. Βαρότση και Ε. Ασημακόπουλο πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές Μάστερ και Διδακτορικού στη σύνθεση και μουσική τεχνολογία στο πανεπιστήμιο του Γιορκ στην Αγγλία με υποτροφίες από την Βρετανική Ακαδημία και τη μουσική υποτροφία Αλεξάνδρας Τριάντη. Έχει λάβει παραγγελίες από τα πανεπιστήμια του Χάρβαρντ, Γιορκ, Αθηνών, το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Ένωση Ελλήνων Μουσουργών, IRCAM, ZKM, IMEB, Siemens Musikstiftung, Gaudeamus, MATA, ΒΝΜΙ, Ωνάσειο Πολιτιστικό Κέντρο. Έργα του έχουν πετύχει σημαντικές διακρίσεις σε 70 διεθνείς διαγωνισμούς, ενώ έχουν μεταδοθεί από το ραδιόφωνο και παρουσιαστεί σε φεστιβάλ περισσότερες από 600 φορές σε όλο τον κόσμο. Είναι ιδρυτικό μέλος του «Ελληνικού Συνδέσμου Σύνθετων Ηλεκτροακουστικής Μουσικής» (ΕΣΣΗΜ), και υπήρξε μέλος του διοικητικού συμβουλίου και πρόεδρος τα έτη μεταξύ 2004 και 2012. Έχει διδάξει στο ΜΤΑ του ΤΕΙ Κρήτης, το ΤΜΣ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και στο Μητροπολιτικό Κολέγιο Θεσσαλονίκης. Από το 2012 ζει και εργάζεται ως Αναπληρωτής καθηγητής στο University of North Texas στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής. Έργα του έχουν εκδοθεί σε CD και παρτιτούρες από το MIT Press, Suvini Zerboni, ICMA-ICMC, Dissonance Records. κ.α.

www.panayiotiskokoras.com

31/05/2017