Διαλέξεις “Η πολιτιστική κληρονομιά στην Ευρώπη μέσα από αρχεία και βιβλιοθήκες” και “Μετά τις σπουδές μουσικολογίας”

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

25/05/2023 | 18:00 - 20:00

Στα πλαίσια των μαθημάτων του κου Μπαζμαδέλη, η Δρ Ολγα Κολοκυθά θα δώσει δύο διαλέξεις.

Η πρώτη διάλεξη έχει σκοπό να συζητήσει τη σημασία των μουσικών αρχείων ως ζωντανού τμήματος της επιστημονικής έρευνας και καλλιτεχνικής πράξης. Η διάλεξη αφορά και θέματα που σχετίζονται με εμπειρική έρευνα στον τομέα της πολιτιστικής κληρονομιάς, αρχείων και βιβλιοθήκων.

Η δεύτερη διάλεξη αφορά τις προοπτικές των αποφοίτων των Τμημάτων Μουσικών Σπουδών και τις δυνατότητες που έχουν στην αγορά εργασίας. Έχει σκοπό να ενημερώσει τους φοιτητές για τις διαφορετικές προοπτικές εργασίας μετά την απόκτηση του πτυχίου του Τμήματος.

Η Δρ. Όλγα Κολοκυθά είναι απόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ.. Είναι ακαδημαϊκή διευθύντρια των μεταπτυχιακών προγραμμάτων MA in Music Management και MA in Music for Applied Media στο Κέντρο Εφαρμοσμένης Μουσικής Έρευνας του Universität für Weiterbildung Krems της Αυστρίας και Senior Research Fellow στο Universität Wien, στο οποίο είναι επικεφαλής ερευνήτρια στο πρόγραμμα CICERONE που χρηματοδοτείται από το Horizon2020 και ερευνά τις πολιτιστικές και δημιουργικές βιομηχανίες (project co-ordinators: πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ). Από το 2019 διδάσκει επίσης το μάθημα International Law and Cultural policies στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα MACUMA του Leuphana Universität Lüneburg.

25/05/2023

Φουαγιέ Τ.Μ.Σ.