Curating: Ανοιχτή Διάλεξη του Χρήστου Καρρά

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

11/05/2023 | 18:30 - 20:30

Tην Πέμπτη 11/5 στις 18:30, στο πλαίσιο του μαθήματος επιλογής “Επιμέλεια Μουσικών Προγραμμάτων & Καλλιτεχνικών Δράσεων” (διδ. Ανν-Κριστίν Σωφρονίου),  έχουμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε ως προσκεκλημένο ομιλητή τον Χρήστο Καρρά, για μια ανοιχτή online διάλεξη & συζήτηση με θέμα την επιμέλεια (curating) στο χώρο της μουσικής και των τεχνών, καθώς και τις σύγχρονες προβληματικές της.

Η διάλεξη θα γίνει διαδικτυακά (μέσω zoom), και είναι ανοιχτή σε φοιτητές-τριες από άλλα μαθήματα, όπως και σε όλη την ερευνητική και διδακτική κοινότητα του ΤΜΣ.

Σύνδεσμος zoom:

Πρόγραμμα διάλεξης:

Μέρος 1ο

• Εισαγωγή
  • Aναφορά στο μουσικό πρόγραμμα της Στέγης και πως αντανακλώνται διάφορες προβληματικές του curating
  • Curating – Gate-Keeping. Θέματα, προβληματισμοί, διέξοδοι. Focus στην έννοια του genre (είδος)
  • Μια εισαγωγή στο θεσμικό πλαίσιο του curating
  • Ερωτήσεις / Συζήτηση

Μέρος 2ο

• Σύνδεση του curating με ευρύτερες πολιτικές προτεραιότητες – δυναμικές και κίνδυνοι εργαλειοποίησης (κυρίως αναφορά στο πλαίσιο των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης)
  • Το curating σαν επαγγελματική επιλογή – κάποιες αναφορές από τις έρευνες του δικτύου Sounds Now (και μικρή εισαγωγή στο δίκτυο)
  • Ερωτήσεις / Συζήτηση

Λίγα λόγια για τον ομιλητή:

Ο Χρήστος Καρράς (γενν. 1962, Λονδίνο) σπούδασε φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο του Cambridge και στη συνέχεια στη Σορβόννη, όπου πήρε το διδακτορικό του (1989). Από το 2002 εργάζεται στον πολιτιστικό τομέα, αρχικά ως Διευθυντής Έργου του ευρωπαϊκού δικτύου MediMuses. To 2006 έγινε Γενικός Διευθυντής του Ιδρύματος Β. & Μ. Θεοχαράκη, και από το 2009 εως το 2022 διετέλεσε Εκτελεστικός Διευθυντής στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση. Ως υπεύθυνος της διοίκησης της Στέγης, συμμετείχε στον καλλιτεχνικό προγραμματισμό και την ανάπτυξη της ευρωπαϊκής δικτύωσης και πράσινης πολιτικής του φορέα. Από τα τέλη του 2022 προσφέρει ανεξάρτητες συμβουλευτικές υπηρεσίες για τις τέχνες και τον πολιτισμό.

11/05/2023

Διαδικτυακά