Υποτροφία (Fellowship) Ιδρύματος Azrieli για μεταδιδακτορική έρευνα (2.11.2021)

31 / 08 / 2021

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη του Ιδρύματος Azrieli (Ισραήλ) σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών (fellowships) εκπόνησης μεταδιδακτορικής έρευνας στους τομείς: της Επιστήμης-Τεχνολογίας-Μηχανικής-Μαθηματικών (STEM, 18 θέσεις), των Ανθρωπιστικών Επιστημών (3 θέσεις) και των Κοινωνικών Επιστημών (3 θέσεις), σε Ιδρύματα του Ισραήλ, το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

Η υποτροφία χορηγεί ετήσιο επίδομα ύψους περίπου 48.000 ευρώ το οποίο καταβάλεται σε μηνιαίες δόσεις από το Ίδρυμα υποδοχής και επιπλέον εφάπαξ ετήσιο επίδομα α) για έρευνα και μετακινήσεις για ερευνητικούς σκοπούς και β) για συνοδά μέλη. Η υποτροφία προσφέρεται για δύο (2) έτη, με δυνατότητα ανανέωσης για ένα (1) ακόμη έτος, βάσει αξιολόγησης. Η δυνατότητα παράλληλης/ταυτόχρονης χρηματοδότησης από άλλες πηγές δεν απαγορεύεται από το φορέα χορήγησης της υποτροφίας, αλλά έγκειται στη διακριτική ευχέρεια του Ιδρύματος υποδοχής.

Αφορά υποψήφιους/-ες που είναι ήδη κάτοχοι (από 1/11/2018 και εφεξής) ή πρόκειται να τους απονεμηθεί (έως 1/6/2022) Διδακτορικό Δίπλωμα αναγνωρισμένου πανεπιστημίου εκ των χωρών ΕΕ, ΕΟΧ, Η.Β. και Καναδά

Οι αιτήσεις, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, υποβάλλονται από 1 Σεπτεμβρίου έως 2 Νοεμβρίου 2021, με την προϋπόθεση οι ενδιαφερόμενοι/-ες, με δική τους ευθύνη, να έχουν βρει ακαδημαϊκό σπόνσορα (επόπτη), μέλος διδακτικού προσωπικού πανεπιστημίου του Ισραήλ εκ των αναφερομένων στην προκήρυξη.