Workshops ερμηνείας-σύνθεσης για προετοιμασμένο πιάνο με τον Juris Zvikovs

01 / 04 / 2022

Την Τρίτη 5 Απριλίου στις 6μμ θα πραγματοποιηθεί στο φουαγιέ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (Θέρμη) ένα workshop με θέμα “John Cage: Sonatas & Interludes”. Το εργαστήριο απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές/τριες του τμήματος καθώς και σε φοιτητες/σπουδαστές άλλων μουσικών ιδρυμάτων που ενδιαφέρονται για τη Σύγχρονη Μουσική. Ο πιανίστας Juris Zvikovs θα παρουσιάσει ιδιαίτερες πτυχές του έργου και θα συζητήσει με τους συμμετέχοντες για τεχνικά και αισθητικά ζητήματα.

Επίσης την Τετάρτη 6 Απριλίου στις 3μμ θα γίνει ένα δεύτερο workshop που αφορά κυρίως πιανίστες και συνθέτες που θέλουν να εξερευνήσουν τεχνικές που αφορούν στην ερμηνεία και σύνθεση έργων για προετοιμασμένο πιάνο. Όσοι συμμετάσχουν μπορούν να φέρουν σκίτσα και συνθετικές ιδέες για την προετοιμασία του πιάνου ώστε να τις συζητήσουν και να τις δοκιμάσουν με τον προσκεκλημένο.

Για οποιαδήποτε πληροφορία επικοινωνήστε με τον κ. Μαρωνίδη (maronid@mus.auth.gr)

Juris Zvikovs Workshop

Είδος αρχείου: pdf9,75 MB