Πρόγραμμα Eugene Ionescu της Agence Universitaire de la Francophonie (AUF)

03 / 02 / 2022

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση του προγράμματος Eugene Ionescu της Agence Universitaire de la Francophonie (AUF), το οποίο αφορά σε προκηρύξεις υποτροφιών 3μηνης διάρκειας για την πραγματοποίηση έρευνας σε α) διδακτορικό ή β) μεταδιδακτορικό επίπεδο, σε Ίδρυμα της Ρουμανίας και σε θεματικές που αναφέρονται στην αντίστοιχη προκήρυξη (α ή β).

Οι υποψήφιοι/-ες θα πρέπει να είναι γαλλόφωνοι/-ες (επιπέδου Β2 κατ’ ελάχιστον) και για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22

α) εγγεγραμμένοι/-ες σε πρόγραμμα διδακτορικών σπουδών στο ΑΠΘ

ή, αντίστοιχα,

β) μέλη του διδακτικού/ερευνητικού προσωπικού του ΑΠΘ, κάτοχοι διδακτορικού τίτλου σπουδών από 1/1/2017 και εξής.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται έως τις 11 Μαρτίου 2022 (23.00 ώρα Βουκουρεστίου).

Η υποβολή της αίτησης απαιτεί βεβαίωση αποδοχής από Ίδρυμα της Ρουμανίας εκ των μελών του προγράμματος, η οποία προϋποθέτει την υποβολή φακέλου προεγγραφής σε αυτό, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην αντίστοιχη προκήρυξη (α ή β) και στα οποία περιλαμβάνεται ερευνητικό σχέδιο βάσει συγκεκριμένου προτύπου.