Συναυλία φοιτητών του μαθήματος “Όψεις και στάδια νεοελληνικής μουσικής δημιουργίας: Γιάννης Κωνσταντινίδης”

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

05/02/2020 | 18:30 - 20:30

Την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020, και ώρα 18.30, στο Φουαγιέ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ., διοργανώνεται συναυλία με τίτλο Γιάννης Κωνσταντινίδης (1903-1984). Ένα μουσικό πορτέτο, από τους φοιτητές και τον διδάσκοντα του μαθήματος “Όψεις και στάδια νεοελληνικής μουσικής δημιουργίας: Γιάννης Κωνσταντινίδης”.

Η συναυλία έρχεται ως αποτέλεσμα της έρευνας και μελέτης των φοιτητών επάνω στο έργο του συνθέτη, κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, και των διαφορετικών ερμηνευτικών αναγνώσεών του.
Συμμετέχουν, το πιανιστικό ντουέτο των Γαλάτειας Δασκαλάκη και Χρήστου Συγκούνη, το νεοϊδρυθέν δεκαμελές φωνητικό σύνολο “Motetii” και το τζαζ σύνολο “Yako Trio”.

Σας επισυνάπτουμε το πρόγραμμα και την αφίσα της εκδήλωσης. Η παρουσία σας θα μας δώσει μεγάλη χαρά.

Ο διδάσκων,

Γιώργος Σακαλλιέρος