ΠΟΙΚΙΛΜΑΤΑ 2019-2020 Επιτόπια έρευνα πεδίου στην εθνομουσικολογία: μεθοδολογία, προκλήσεις, απαντήσεις Γιώργος Αθανασόπουλος

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

05/12/2019 | 18:00 - 20:00

Γιώργος Αθανασόπουλος Durham University & Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Η επιτόπια έρευνα πεδίου θεωρείται ως ένα από τα πιο σημαντικά εργαλεία που έχουμε στη διάθεσή μας στον τομέα της εθνομουσικολογίας. Κρίνεται απαραίτητη για τη συλλογή δεδομένων (ποσοτικών, ποιοτικών, εθνογραφικών κ.α.) υψηλής οικολογικής εγκυρότητας από το πεδίο, τα οποία μας επιτρέπουν να εμβαθύνουμε σε ερευνητικά ερωτήματα που μας απασχολούν, και τα οποία δεν μπορούν να αποκτηθούν με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Η επεξεργασία και ανάλυση αυτών των δεδομένων μας επιτρέπει να εκτιμήσουμε, ή και να επαναπροσδιορίσουμε τις αρχικές μας εκτιμήσεις σχετικά με το αντικείμενο της έρευνάς μας, να γνωρίσουμε νέες πτυχές αλληλεπίδρασης ανάμεσα στους ανθρώπους και την μουσική, όπως και να ανακαλύψουμε πολιτισμικές προσεγγίσεις οι οποίες μπορεί να καταρρίψουν οτιδήποτε θεωρούμε δεδομένο ως εκείνη τη στιγμή.

05/12/2019
Κατηγορίες Εκδήλωση: