Ποικίλματα 2018-19: “Mουσική σε συνθήκες πολιτικής βίας 21 Απριλίου 1967 – 11 Σεπτεμβρίου 1973”

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

11/04/2019 | 17:00 - 19:00

Mουσική σε συνθήκες πολιτικής βίας 21 Απριλίου 1967 – 11 Σεπτεμβρίου 1973 – Μάκης Σολωμός Université Paris VIII.

Θα μελετήσουμε τον ρόλο της μουσικής (και του ήχου) σε συνθήκες κράτησης και ακραίας βίας, στην Ελλάδα του Εμφυλίου και της δικτατορίας καθώς και στη Χιλή του Πινοσέτ (και με μια αναφορά στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης). Λειτουργώντας “κατ’εντολήν”, η μουσική μπορεί να έχει έντονα αρνητική δράση (π.χ. μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε βασανιστήρια), αλλά όταν λειτουργεί βάσει της ελεύθερης βούλησης των κρατουμένων αναδεικνύει τον ρόλο που μπορεί να παίξει ως παρηγοριά, ως δημιουργία μιας συλλογικότητας, κτλ. Θα χρησιμοποιήσουμε μαρτυρίες συλλεγμένες από μελετητές όπως η Άννα Παπαέτη ή η Katia Chornik και θα αναφερθούμε στα Τραγούδια της εξορίας που γράφτηκαν και ηχογραφήθηκαν παράνομα στο στρατόπεδο της Λέρου το 1971, και τα οποία σώζονται σήμερα χάρη στον Κυριάκο Υψηλάντη.

Ο Μάκης Σολωμός είναι καθηγητής μουσικολογίας στο πανεπιστήμιο Paris VIII και διευθυντής του εργαστηρίου Musidanse. Ειδικεύεται στο έργο του Ξενάκη και της σύγχρονης μουσικής δημιουργίας. Τα τελευταία χρόνια ασχολείται με την οικολογία του ήχου και της μουσικής, και συνδιευθύνει το ερευνητικό πρόγραμμα Arts, écologies,transitions. Η αγγλική μετάφραση του βιβλίου του From Music to Sound είναι υπό έκδοση στις εκδόσεις Routledge.

11/04/2019
Κατηγορίες Εκδήλωση: