Muvid-19 | Τέχνη Νέων Μέσων και Πανδημία

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

18/05/2022 | 20:30 - 23:00

Το Εργαστήρι Σύγχρονης Μουσικής (ΕΣΜ) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) παρουσιάζει στο κοινό της Θεσσαλονίκης τον βουλγαρικής καταγωγής γερμανό συνθέτη και διευθυντή του studio ηλεκτρονικής μουσικής στο Μουσικό Πανεπιστήμιο του Freiburg Alexander Grebtschenko.

Την Τρίτη 17 Μαΐου 20:00 ο Alexander Grebtschenko θα δώσει διάλεξη στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. με θέμα «Η Ηλεκτρονική Μουσική πέρα από τα Ηχεία».

Την Τετάρτη 18 Μαΐου 20:30 στην αίθουσα «Τώνια Μαρκετάκη» (Αποθήκη Δ στο Λιμάνι) θα προβληθούν – στο πρὠτο μέρος – η πειραματική ταινία, «1:1, ένα ηχητικό-στερεοσκοπικό κινηματογραφικό ποίημα» του Telemach Wiesinger με μουσική του Alexander Grebtschenko και – στο δεύτερο μέρος – το in progress project Μuvid-19 που συνίσταται σε συλλογή περίπου 180 σύντομων μουσικών βίντεο διάρκειας 19 δευτερολέπτων το καθένα που δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της πανδημίας με πρωτοβουλία του Iνστιτούτου Νέας Μουσικής στο Μουσικό Πανεπιστήμιο του Freiburg και την καλλιτεχνική επιμέλεια του A. Grebtschenko.

18/05/2022
Ιστότοπος: