Ανοικτό μάθημα/ομιλία του professor Raphael Staubli

• Αυτή η εκδήλωση έχει περάσει.

18/04/2019 | 10:00 - 18:00

Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2019, ώρα 10:00-12:00 και 16:00-18:00 θα γίνει ανοικτό μάθημα/ομιλία του professor Raphael Staubli, καθηγητή μουσικής θεωρίας και σύνθεσης της Μουσικής Ακαδημίας της Λουκέρνης, στο πλαίσιο των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών ανταλλαγών, με θέμα:

“Η σενκεριανή ανάλυση ως μέσο μουσικής ερμηνείας και ακρόασης” με αφορμή την ανάλυση/ερμηνεία των έργων: Venetianisches Gondellied του F. Mendelssohn και Prelude in C minor (WTC I) του J. S. Bach.

Η ομιλία γίνεται στην αίθουσα 9 του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ, στο πλαίσιο του μαθήματος «Μουσική Ανάλυση ΙΙ»: για το τμήμα του Κώστα Τσούγκρα στις 10:00-12:00 και επαναλαμβάνεται για το τμήμα του Κώστα Χάρδα στις 16:00-18:00.

Η ομιλία είναι ανοιχτή για όλους τους ενδιαφερόμενους φοιτητές και διδάσκοντες του Τμήματος και στις δύο προσφερόμενες ώρες.

Επίσης, την ίδια μέρα, ο professor Staubli θα κάνει μαθήματα μουσικής ερμηνείας στους φοιτητές του μαθήματος “Μουσική Δωματίου” του Κώστα Χάρδα.

Βιογραφικό σημείωμα Raphael Staubli

Ο Raphael Staubli γεννήθηκε κοντά στη Ζυρίχη της Ελβετίας. Σπούδασε βιολί, πιάνο και θεωρία της κλασικής μουσικής (αρμονία, αντίστιξη, ιστορία). Την περίοδο 1984-1988 σπούδασε σύνθεση και θεωρία με τον Helmut Lachenmann στη Musikhochschule της Στουτγάρδης. Την περίοδο 1988-1992 εργάστηκε ως Καθηγητής της Θεωρίας της Κλασικής Μουσικής στη Hochschule der Künste της Ζυρίχης. Από το 1992 διδάσκει (Professor) στο ίδιο αντικείμενο στη Hochschule Luzern-Musik τα μαθήματα: «Θεωρία της Αρμονίας», «Θεωρία της Αντίστιξης», «Ειδικά Θέματα Ιστορίας της Μουσικής» και «Σύνθεση σε Διάφορα Στυλ». Ο Raphael Staubli δραστηριοποιείται ως συνθέτης, ως πιανίστας και ως διευθυντής ορχήστρας, έχει δε δημοσιεύσει άρθρα σχετικά με θέματα μουσικολογικού ενδιαφέροντος.

18/04/2019
Κατηγορίες Εκδήλωση: