Εργαστήρι Κιθάρας

Συντονισμός: Γιώργος Σακαλλιέρος

Το εργαστήρι απευθύνεται σε φοιτητές κιθαριστές, αλλά και σε φοιτητές εκτελεστές άλλων οργάνων που θα ήθελαν να συμπράξουν με την κιθάρα. Εξετάζονται ζητήματα όπως: η τεχνική στην υπηρεσία της αισθητικής ερμηνείας και της αναλυτικής και δομικής κατανόησης ενός μουσικού έργου, η κιθάρα σε σχέση με άλλα όργανα και το ρεπερτόριό τους (π.χ. βιολί ή πιάνο την εποχή του 18ου / 19ου αι.) η δημιουργία έργων για κιθάρα από διάσημους συνθέτες (μη κιθαριστές), το ελληνικό ρεπερτόριο, οι μεταγραφές και η σημασία τους, καθώς και οι διαδικασίες δημιουργίας ενός μουσικού συνόλου με κιθάρα (συνεργασία, τρόποι μελέτης, κοινή ερμηνευτική προσέγγιση).

Η Σοφία Λιολιοπούλου (φλάουτο) και η Ελένη Εφραιμίδου (κιθάρα) ερμηνεύουν Astor Piazolla σε συνάντηση του Εργαστηρίου Κιθάρας, τον Ιούνιο του 2020.