Ανακοίνωση του Τμήματος Σπουδών σχετικά με χορήγηση υποτροφιών βραχείας διάρκειας στο Ηνωμένο Βασίλειο. Υποβολή δικαιολογητικών έως 21/01/2022

17 / 12 / 2021

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί πρόσκληση υποβολής υποψηφιοτήτων για χορήγηση υποτροφιών που αφορά σε Έλληνες και Ελληνίδες α) μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες, εγγεγραμμένους σε ΠΜΣ Ελληνικού ΑΕΙ και β) και διδακτορικούς/-ές φοιτητές/τριες, των οποίων το θέμα της διδακτορικής διατριβής και η Τριμελής Συμβουλευτική Επιτροπή έχουν ήδη οριστεί, για πραγματοποίηση βραχείας κινητικότητας διάρκειας 4 εβδομάδων, με προορισμό το Ηνωμένο Βασίλειο, για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22.

Εκάστη υποτροφία χορηγεί εφάπαξ ακαθάριστο ποσό ύψους 2.593,37 ευρώ για την κάλυψη εξόδων μετακίνησης και διαμονής.

Προϋπόθεση υποβολής αίτησης είναι η κατοχή πτυχίου Ελληνικού ΑΕΙ με βαθμό τουλάχιστον 6,5 και αναγνωρισμένου πιστοποιητικού Αγγλικής γλώσσας επιπέδου Γ1/C1.

Η αίτηση υποβάλλεται με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, στα οποία περιλαμβάνεται βεβαίωση αποδοχής από βρετανικό ΑΕΙ, έως τις 21 Ιανουαρίου 2022 (23.00 ώρα Ελλάδας)

Το πρόγραμμα υλοποιείται στο πλαίσιο της συνεργασίας της Ελληνικής Δημοκρατίας και του Ηνωμένου Βασιλείου, με πόρους της Βρετανικής Πρεσβείας στην Αθήνα και φορείς υλοποίησης το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και το British Council Ελλάδας