Ανακοίνωση του Κέντρου Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.ΨΥ.) του Α.Π.Θ.

01 / 12 / 2021

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του Α.Π.Θ., στα πλαίσια της συνεχιζόμενης προσπάθειας υποστήριξης των φοιτητών και φοιτητριών στην αντιμετώπιση των δυσκολιών που προκύπτουν λόγω του Covid -19, σε συνεργασία με τη EMDR Hellas, διοργανώνει θεραπευτικές παρεμβάσεις EMDR online σε μικρές ομάδες φοιτητών και φοιτητριών όπου θα εφαρμοστούν ειδικά πρωτόκολλα με στόχο την συναισθηματική αποφόρτιση-αυτοφροντίδα και ψυχολογική υποστήριξη τους.

Ο covid -19 είναι ένας «νέος και αόρατος εχθρός» και μπορεί να προκαλέσει αισθήματα ανημπόριας, απόγνωσης, φόβου ή θυμού.

Σημαντικός αριθμός ανθρώπων σε όλο τον κόσμο έχουν νοσήσει.  Όσοι επιβιώνουν, ειδικά μετά από μια περίοδο σοβαρής νόσου, συχνά παρουσιάζουν δυσανάλογα αυξημένες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν σοβαρά και επίμονα ψυχολογικά προβλήματα.  Ακόμα, συχνά παρατηρούνται ψυχολογικές δυσκολίες στα άτομα του στενού περιβάλλοντός τους.  Ακόμα, για πολλούς η επιστροφή στις δραστηριότητες της καθημερινότητας συνοδεύετε με έντονο άγχος και δυσφορία.

Η μέθοδος τραυματοθεραπείας EMDR έχει επιτύχει να μειώσει την παρουσία ψυχολογικών προβλημάτων μετά από τραυματικά γεγονότα.

Στόχος της ψυχολογικής παρέμβασης που διεξάγει το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του Α.Π.Θ σε συνεργασία με την EMDR Hellas, είναι να δημιουργηθούν δύο ομάδες που διαπραγματεύονται

1. την υποστήριξη φοιτητών και φοιτητριών που είχαν άμεση εμπειρία νόσου Covid-19  ή επηρεάστηκαν από την ασθένεια ατόμων του στενού περιβάλλοντός τους, και
  2. την υποστήριξη φοιτητών και φοιτητριών που, μετά την απομάκρυνσή τους από τις δια ζώσης εκπαιδευτικές διαδικασίες τα προηγούμενα εξάμηνα, δυσκολεύονται στην επιστροφή τους στην φοιτητική καθημερινότητα τους.

Η παρέμβαση έχει στόχο την συμβολή στην αποφυγή βραχυπρόθεσμων ή μακροπρόθεσμων ψυχολογικών δυσκολιών και την βελτίωση της ψυχολογικής κατάστασης και αποτελείται από τρεις ωριαίες συναντήσεις μικρών ομάδων, που θα διεξαχθούν μέσω zoom.

Η συμμετοχή στις ομάδες είναι δωρεάν.

Λόγω της φύσης των ομάδων, οι συμμετοχές θα είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής  στο apanera@psy.auth.gr όπου θα αναφέρετε: ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, σχολή και έτος σπουδών και (συνοπτικά) την άμεση εμπειρία της νόσου Covid που είχατε ή τη δυσκολία που αντιμετωπίζετε σχετικά με την  επιστροφή σας στις σπουδές, διευκρινίζοντας ποια από τις δυο ομάδες σας αφορά.

Πληροφορίες:  Άλτα Πανέρα, Ψυχολόγος – Ψυχοθεραπεύτρια ΓΑΨ -Τραυματοθεραπεύτρια EMDR, ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ. 2310 992621